Leden 2013

Je to PITBULL!

3. ledna 2013 v 22:15 | GreatLee |  Letem světem
Jak s oblibou tvrdím, fascinují mě hloupí lidé. Ne, tohle není arogance. Nepovyšuju se, nemyslím si o sobě, že jsem sežrala všechnu moudrost světa, někdy (dost často) je to spíš naopak. To, co mi dneska docela hnulo žlučí a nenechalo v klidu snad nikoho z rodiny, to si nemůžu nechat pro sebe.

Na vysvětlenou, bráška si pořídil před necelým rokem pitbullí slečnu. Neříkám, že to je nejvychovanější pes, co znám, ale vím, že tohle zvíře by neublížilo ani mouše a nemám sebemenší problém nechat si láskyplně "přežvejknout" ruku (olizovat mi obličej nesmí ani můj pesan, takže "pusinky" má zakázané). Nebojí se jí ani babička, která má snad odvždycky (od okamžiku, kdy ji pokousal pes), respekt z velkých plemen. Ano, je divoká, je to štěně a má strašně ráda lidi, ale zároveň vždycky, když jsou mezi lidma, tak chodí na vodítku a samozřejmě nesmí otravovat cizí lidi. Prostě takovej ten typickej americkej pitbull teriér, jak ho všichni konzumenti jisté nejmenované televize, která vlastní tento hosting, znají.

Jednou je to americkej PITBULL teriér, tak žere děti a vůbec, je to prostě agresivní lidožrout, co pokouše a vyplivne všechno živé v dosahu. No a přesně proto si ji nadšeně půjčují bratrovi sousedi, kteří se sami nabídli. Postarší pár si užívá procházek s krvelačnou bestií a straší lidi za městem.

Dneska jsem šla nakoupit a ve městě potkala brášku s baskervillem, zrovna byli na cestě k nám. Bratr se nabídl, že na mě počkají a tady přichází ten kritický okamžik. Vycházím z prodejny, u obrovských dvoukřídlých vrat (jde o starou výstavbu) stojí bratr a jeho čtyřnohý doprovod je opět neskutečně nadšený, že mě vidí. Stáli u té zavřené poloviny, takže se dalo naprosto "bezpečně" projít okolo. Prostě normální člověk se s nimi míjel asi dvěma metry. Ve chvíli, kdy jsem vyšla zrovna vcházela čtyřčlenná rodina. Dvě celkem malé děti a maminka hned zahlásila: "No, když on tady stojí pán s pejskem. Pojďte sem." Dětičky úplně vystresovaný ze psa (přitom u dětí bývá přirozená reakce obvykle úplně opačná, něco ve stylu: "Jééé, bafík!" a ženou se ho pohladit - buď má maminka problém s pejsky, protože se ji jednou pokusil nějakej sníst, nebo vychovává z dětí výborně vyrované lidi), kterej si jich ani nevšiml. Rozumím strachu o děti, ale ne té hysterii, když mezi jejich dráhou a tlamou pesana byly již zmiňované dva metry a tou stejnou cestou před tím prošlo X lidí bez újmy na těle. Manžel té milé paní spustil na bratra: "Tak snad bys mu měl pořídit náhubek, ne?" A bráška jako cholerik se docela držel: "Jako proč? Udělal ten pes snad něco?" "Jsou tady děti a když vystartuje, tak nestihneš vůbec nic, vůbec nic." Pak už jsem začala bratra pacifikovat, protože vím, že vy pro ránu nešel daleko a dost ho naštvalo už jen to tykání. To, že lidé vypadají mladší, neznamená, že s nimi budeme jednat jako s usoplenci, že jo. Krom toho, fakt mu není dvacet, jak si ten člověk nejspíš myslel.

Nějak mi nejde na rozum jedna věc. Co si asi myslel? Stojící pes v postroji, na druhým konci vodítka má pána a stejně je to problém? To jako teď budeme chodit po ulici a říkat všem, kteří vlastní "bojového" psa, že pes musí mít náhubek a vlastně by vůbec neměl chodit mezi lidi?! Podotýkám, že vyhláška, která by to upravovala u psů na vodítku tu není. Neodsuzuju náhubky, ale proč by jej měl běžně nosit nekonfliktní pes? Sice je asi zbytečné pokoušet se lidem vysvětlovat, že tahle plemena byla šlechtěna pro agresivitu vůči jiným zvířatům a ti jedinci, kteří byli agresivní vůči lidem byli okamžitě vyřazování z chovu, aby se tahle vlastnost nezachovávala. Je asi nesmysl chtít, aby pochopili, že na rčení "Jakej pán, takovej pes" taky něco maličko pravdy je a hlavně... fakt žerou děti jen pitbullové, bullteriéři a dobrmani? Opravdu ještě nikdy nikomu neublížili čivavy, yorkové a bišonci? Nebo u těchhle to nevadí, protože jsou maličcí a roztomiloučcí a oni za to nemůžou, že jsou tím pochybným množením a degenerováním čím dál víc agresivnější... (a křečkovitější, ehm, chci říct... podivně menší).

Je mi z lidí fakt smutno. Když jednou ublíží pes, je to neomluvitelné, ačkoliv podle mě za to může v 95% člověk, ať už napadený nebo majitel. Když člověk ubližuje desítkám psů je to v pořádku.